Јавни позив за доделу бесповратних средстава по Пројекту подршке развоју конкурентности ММСП у 2015. години
10. јул 2015.XV Смотра ликовних стваралаца општине Кула
13. јул 2015.Наши пољопривредни произвођачи углавном знају шта и како могу да добију од државе, упознати су с плановима и пројектима за развој села, користе средства опредељена за ту намену, али ако буду желели да унапреде своја газдинства и по ефикасности и приносима парирају својим европским колегама, мораће да се помуче и савладају страну терминологију и процедуру на којој инсистира ЕУ. Можда неће морати баш да проговоре на енглеском, али ће, за почетак, свакако морати да науче неке „шифре“, као што је, на пример, ЛАГ – Локална акциона група.
Локална акциона група, међутим, тек је почетак, први корак на путу који води до богатих европских фондова у којима су похрањена средства намењена економском и руралном развоју оних земаља које желе да приступе ЕУ. IPA фондови (Instrument for Pri-Asessn asistens) намењени су свеукупном економском развоју, а IPARD фондови (rural divelopment) – руралном, односно сеоском развоју. Али до пара из тих фондова „узајамне помоћи“, наши пољопривредни произвођачи неће моћи да дођу уколико се не удруже и не формирају свој ЛАГ. Свако у свом селу, свом крају.
ЛАГ је, заправо, удружење пољопривредника које је формирано по европским стандардима. То значи да најмање 51 одсто чланова тог удружења долази из приватног сектора, а то су самостални пољопривредни произвођачи, приватна предузећа и задруге. Остатак ЛАГ-а чини јавни сектор, на пример – локална самоуправа. ЕУ препознаје само таква удружења и само она могу да конкуришу за средства из претприступних фондова. Морамо да усвајамо те речи и прилагођавамо се процедурама на време, будући да ће средства из IPARD фондова бити доступна већ 2016.
Државама које су кандидати за ЕУ у IPA фондовима од 2007. до 2013. било је на располагању 11, 5 милијарди евра, а из IPARD фондова (рурални развој) Србија ће до краја 2020. моћи да повуче 175 милиона евра.
За ова средства моћи ће да конкуришу само ЛАГ-ови који данас функционишу у складу са Законом о удружењима (грађана), па ће наша држава, у процесу усклађивања домаћег законодавства са стандардима ЕУ, морати да усвоји и сет закона који ближе дефинише удруживање пољопривредника у ЛАГ-ове.