Наредбе за угоститељске објекте, Народну библиотеку и ПУ „Бамби“
5. мај 2020.Данас је Ђурђевдан
6. мај 2020.Више од месец дана је прошло од увођења ванредног стања у Србији због сузбијања корона вируса. Штаб за ванредне ситуације општине Кула је одмах почео са радом. Да ли је било проблема у функционисању Штаба и на који начин радите?
-Као што знате прва седница Штаба је одржана 13. марта када смо већ на најаву могућег проблема са пандемијом предузели превентивне мере, издат је налог да се припреми довољан број пластичних канистера и натријум хипохлорита који би се дистрибуирао јавним установама. Такође, припремљени су вишејезични плакати са обавештењем о мерама заштите од инфекције. Та правовремена реакција омогућила је општини да већ од понедељка, 16. марта крене са дезинфекцијом објеката и тако буде међу првим општинама у Србији, које су предузеле ове мере.
Подсетио бих да је у ванредном стању прва седница Штаба одржана већ два сата након проглашења ванредног стања и да смо донели доста оштре мере, као што је потпуно затварања пијаца, дезинфекција свих јавних установа и стамбених зграда. Као што смо водили рачуна да предузете мере буду правовремене и што делотворније исто тако смо водили рачуна да економске последице ванредног стања буду минималне. У том смислу дозвољена је улична продаја на одређеним локацијама и са посебним дозволама, обезбеђена је помоћ социјално угроженом становништву, незапосленим лицима и најугроженијим пензионерима. Тим мерама обухваћено је шест и по хиљада наших суграђана.
Велики значај у ванредном стању имало је и правовремено и квалитетно информисање и ту је посебан значај ваше медијске куће. Свакодневним информисањем, прилозима са терена који су често снимани и у 4 ујутру или 10 сати увече, до грађана су стизале све информације о стању у свим местима у општини, али и информације, односно, наредбе које је доносио Штаб за ванредне ситуације општине Кула.
Каква је тренутна епидемиолошка ситуација у општини Кула? Према подацима преузетим са сајта Министарства здравља на дан закључења нашег листа у Општини Кула било је 17 заражених корона вирусом. Будући да струка каже да епидемија полако јењава да ли сте задовољни оним што је предузето и што је урађено у нашој средини на сузбијању овог вируса? Како функционише здравствени систем на локалном нивоу?
-Задовољан сам свиме оним што је предузето и начином реализације. Све општинске службе су правовремено и квалитетно извршиле постављене задатке. Када је реч о функционисању Дома здравља Кула лично сам задовољан, што је и закључак Штаба, да је Дом здравља одговорио свим изазовима ванредног стања. Веома брзо по увођењу ванредног стања Дом здравља је дефинисао црвену и зелену зону. Недостајућа опрема је врло брзо купљена. Већ 17. марта испоручене су прве количине заштитних маски, а одмах потом и заштитни комбинезони, визири, дигитални топломери. Укупно посматрано Дому здравља је испоручено до сада више хиљада заштитних маски и рукавица, 60 визира. Такође, вршена је свакодневна дезинфекција објекта, а у току ванредног стања Дом здравља је успео да обезбеди и ново возило.
Иако је на снази ванредно стање неке од мера се полако ублажавају, па и укидају. Да ли пензионери али и лица која су у самоизолацији поштују забрану кретања. Да ли је евентуално било неких инцидентних ситуација?
-Изразио бих велику захвалност, пре свега, пензионерима, који су поднели највећи терет у ванредном стању. Многи од њих нису могли да изађу напоље недељама али су у потпуности поштовали мере које је доносила држава. У највећем делу то се односи и на лица у самоизолацији.
Највећи терет, у протеклих месец дана, осим, на здравственим радницима и радницима Полиције и Војске, био је на радницима јавних комуналних предузећа и волонтерима Кол центра. Како у ванредном стању функционишу комунална предузећа и да ли су снабдевена заштитним и дезинфекционим средствима?
–Када је реч о локалу комунална предузећа су у потпуности обављала своју основну функцију, пре свега, послове водоснабдевања и одвожење смећа из домаћинстава али и све друге функције. То је било отежано, јер су поред свог основног посла вршила свакодневно дезинфекцију путева, тротоара, јавних установа, стамбених зграда. Да би наши суграђани имали бољу слику о томе колико је то велики посао навешћу само неке податке. Свакодневно је дезинфекција вршена у 92 јавна објекта, сваки трећи дан дезинфекција је вршена у 112 стамбених зграда и на више од 120 километара локалних путева. Велику захвалност желим да искажем свим запосленима у комуналним предузећима на овом раду. Све ово било би немогуће урадити без великог броја волонтера. Они су помагали и у раду комуналних предузећа на пословима дезинфекције и у Кол центру који је до сада извршио више од хиљаду достава нашим најстаријим суграђанима, разних потрепштина, пре свега, прехрамбених намирница. Волонтери су радили и дистрибуцију 6,5 хиљада пакета помоћи најугроженијем делу становништва у нашој средини. На стотине волонтера у кулској општини одазвало се позиву локалне заједнице и притекло у помоћ онима којима је у овим данима помоћ била најпотребнија.
Такође, захвалио би се многобројним донаторима који су обезбедили новчане донације или донације у основним животним намирницама. Дистрибуција пакета који су обезбеђени из донације почеће ових дана.
Полиција је изнела велики терет у ванредном стању. Свакодневна контрола више од стотину људи у самоизолоцаји као и контрола свих наредби Кризног штаба, а притом и обављање својих редовних активности захтевали су максималан напор свих запослених у Полицији. Веома често су били на првој линији и у контакту са оболелима али захваљујући ревносно спроведеним мерама заштите и довољним количинама заштитних средстава успешно су обавили све постављене задатке.
Општина Кула има срећну околност да је једна сјајна фирма као што је „Сигма“ из Куле развила технологију за производњу најбољег дезинфекционог средства на свету, хипохлорита. Захваљујући томе наша комунална предузећа била су обучена за производњу овог дезинфекционог средства, а и сама „Сигма“ обезбедила је бесплатно одређене количине овог концентрата за потребе комуналних предузећа и грађанства.
Такође, у нашој општини, када су се у Србији због ванредног стања затварала радна места, Фабрика алкохола „Панон“ Црвенка је покренула производњу, запослила раднике и обезбедила је у овом моменту још једну стратешку сировину, а то је алкохол. Тако да се данас из наше општине практично цела Србија снабдева најважнијим, најтраженијим и најдефицитарнијим дезинфекционим средствима.
Пензионери са примањима мањим од 30.000,00 динара добили су пакете помоћи. Како је текла ова акција и колико је пензионера у кулској општини добило помоћ?
-Определили смо се да помоћ дистрибуирамо два пута. До Ускрса завршили смо први круг. Подељено је 5.500 пакета са прехрамбеним намирницама. Други круг је предвиђен за почетак маја и вршићемо дистрибуцију помоћи, такође, у храни. Ову поделу смо искористили и да волонтери у разговорима са нашим најстаријим суграђанима евидентирају све оне проблеме на које можемо да утичемо и које можемо да решимо. Томе ћемо посветити у наредном периоду највећу пажњу, било да се ради о комуналним проблемима било о проблемима из социјалне сфере.
Нажалост током ванредног стања део запослених је остао без посла, а Општина Кула је донела одлуку да им помогне. На који начин и како ће им помоћ бити додељена?
-До сада нам се пријавило двадесетак радника који су остали без посла. Општина Кула ће помоћи грађанима који су остали без посла од увођења ванредног стања 15. марта. Средства ће бити исплаћена из општинског буџета у сарадњи са Центром за социјални рад. Рок за пријаву је 15. мај, а средства су искључиво намењена грађанима који се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање у Кули, а остали су без посла и немају неки други радни однос.
Упоредо са предузимањем свих мера које захтева тренутна ситуација у држави на очувању здравља људи, Општина Кула је наставила да ради на редовним пословима када је реч о одржавању и изградњи комуналне инфраструктуре. Који су то послови?
–Једна од највећих инвестиција коју финансира Република почела је пре десетак дана. Реч је о комплетној реконструкцији магистралног пута од моста , на излазу из Куле према Црвенки, па до Врбаса, тачније Фабрике „Тривит“. Пут ће бити асфалтиран у укупној дужини од 10,5 километара. Oсим реконструкције пута радови предвиђају изградњу бициклистичке стазе и уређивање атмосферске канализације која ће целом дужином бити зацевљена од моста на излазу из Куле према Црвенки до семафора, као и постављање 150 стубова са лед расветом. Радови треба да буду завршени до новембра 2020. године. Саобраћај ће трпети значајне измене, посебно на деоници пута између два семафора у центру Куле, јер ће та деоница пута бити комплетно скинута, односно, обе траке, зато што се ради потпуна замена и слоја испод.
Ангажовано је више фирми на реализацији овог пројекта – Војпут, Југокоп, Градитељ, Сомбор-електро. Реч је о великим фирмама које имају озбиљне капацитете, стручне фирме са великим бројем радника, које могу квалитетно и брзо урадити посао тако да саобраћај што мање трпи.
Осим ове велике инвестиције ускоро почиње и реконструкција пута Крушчић – Руски Крстур за који је пројекат урадила општина. То су, такође, озбиљни радови, јер се практично ради потпуно нови пут. Радиће се и проширење пута и пресвлачење постојећег дела пута. Овај посао ће обавити „Путеви Србије“. Све што је била обавеза општине урађено је још пре месец и по дана. Ванредно стање је мало пореметило динамику радова, али сада настављамо грађевинске радове, како је и рекао председник Србије Александар Вучић, у пуном темпу.
Оно што ради локална самоуправа то су радови, који су завршени, а реч је о спајању градске водоводне мреже и мреже у Индустријској зони. Тренутно се врши тестирање узорака воде и ових дана ће и тај део водоводног система бити пуштен. У самој индустриојској зони урађен је нови пут са расветом. Поменуте радове на водоводној мрежи и путу финасирали су наша општина и Покрајина и вредни су 60 милиона динара.
Напоменуо би и неке мање радове које смо обавили у протеклом периоду али од велике важности за наше грађане. Пре свега то је реконструкција дечијег диспанзера у Сивцу, постављање топлог ходника у ОШ „20 октобар“ у Сивцу, расвете у Спортској хали у Црвенки, а урађено је и грејање у спортско – школској хали у ОШ „Петефи бригада“.
М.П.
Објављено у Кулској комуни 04.05.2020.