Обавештење поводом паљења Бадњака
24. децембар 2014.Подношење захтева за дигиталну телевизију (бесплатан ресивер) у Месној заједници Крушчић
23. јануар 2015.Европска комисија усвојила је, на предлог Министарства пољопривреде и заштите животне средине, Програм за рурални развој у Србији (ИПАРД), чиме је створена основа за подршку Европске Уније пољопривредном сектору у нашој земљи у наредних шест година.
Укупни буџет у вредности од 175 милиона евра биће на располагању српским пољопривредницима у виду грантова за суфинансирање одговарајућих инвестиција, уз максималан јавни допринос од 70 одсто прихватљивих трошкова.
Ово би требало да доведе до укупних инвестиција у сектору од око 400 милиона евра (49 милијарди динара), саопштило је Министарство пољопривреде и заштите животне средине.
Главни циљеви Програма су повећање безбедности хране у Србији и унапређење конкурентности сектора пољопривредне производње и прераде, као и помоћ Србији да се постепено усклади са стандардима ЕУ.
„Пољопривредници ће самостално са својим пројектима моћи да аплицирају за ова неповратна средства и на тај начин поспеше производњу и подигну ниво конкурентности својих производа, како би могли да парирају европским фармерима“, казала је Богосављевић Бошковић.
ЕК је Програм за рурални развој у Србији (ИПАРД) усвојила 20. јануара, а на основу детаљне и објективне анализе сектора и након консултација, одабране су следеће мере: инвестиције у пољопривредна газдинства – грантови ће се давати произвођачима млека, меса, воћа и поврћа и других усеве, као и инвестиције везане за прераду и пласман пољопривредних производа – намењене микро, малим и средњим предузећима за прераду млека, меса, воћа и поврћа.
Када је реч о органској производњи, подршка ће се пружати пољопривредним произвођачима који уводе методе органске производње, а подршку ће добити и спровођење стратегија локалног развоја – у оквиру такозваног „лидерског“ приступа, локалне акционе групе (посебно основана јавно-приватна партнерства), за спровођење локалних руралних стратегија.
На списку је и диверзификација активности у руралним срединама и пословни развој – ова мера ће помоћи да се развију приватни капацитети за рурални туризам, као и техничка помоћ – стручњаци из ЕУ ће помоћи домаћим властима у реализацији програма.
ЕУ ће пружати финансијску помоћ пољопривредном сектору у Србији кроз систем управљања и контроле који је у складу са стандардима добре владавине у савременој јавној администрацији еквивалентној сличним организацијама у земљама чланицама Уније.
Надлежни органи у Србији тренутно припремају овај систем уз подршку ЕУ, а ова фаза мора да се заврши да би први позиви за подношење предлога могли да се објаве, напомињу у министарству.
Извор: РТВ